Ładowanie...
zespół mAuto
Tue Nov 26 09:48:16 CET 2024

Jaki typ nadwozia wybrać? Rodzaje nadwozi samochodów osobowych

Typ nadwozia należy do najważniejszych kryteriów wyboru samochodu. Do najpopularniejszych rodzajów nadwozi zaliczają się m.in. hatchback, sedan, SUV czy crossover.


Dowiedz się, jakie są typy nadwozia samochodów i czym się między sobą różnią. Poznaj główne zalety oraz wady każdego z nich, a także sytuacje, w których mogą dobrze się sprawdzić. Zobacz też przykładowe modele zaliczane do poszczególnych rodzajów nadwozia.

Rodzaj nadwozia – jak wybrać ten odpowiedni

Typ nadwozia – co mówi o samochodzie?

Nadwozie samochodowe to umocowana na podwoziu górna obudowa auta, która jest zbudowana z konstrukcji nośnej i karoserii. Chroni wewnętrzne elementy pojazdu, kierowcę, pasażerów oraz bagaż, a zarazem pełni funkcję ozdobną. Producenci oferują niektóre modele w kilku różnych wersjach nadwozia.

 

Typ nadwozia auta wpływa m.in. na:

  • estetykę pojazdu,
  • pojemność bagażnika,
  • przeznaczenie i funkcjonalność samochodu,
  • komfort i bezpieczeństwo jazdy,
  • widoczność na drodze,
  • masę i gabaryty samochodu,
  • cenę auta,
  • wysokość składki ubezpieczenia.

 

Rodzaj nadwozia samochodowego ma znaczenie także w kontekście określania klasy pojazdu. Niektóre nadwozia występują wyłącznie w określonych segmentach – np. hatchbacki to miejskie auta z segmentu A i B, a także pojazdy kompaktowe (segment C).

Klasyczne rodzaje nadwozia – poznaj je wszystkie

Poszczególne rodzaje nadwozi samochodów osobowych różnią się m.in. liczbą brył, drzwi oraz rzędów siedzeń, a także budową bagażnika i maski. Poznaj najpopularniejsze typy nadwozia aut, ich cechy, funkcje oraz możliwe zastosowania.

 

Hatchback

 

Typ nadwozia hatchback najczęściej cechuje się 2-bryłową (rzadziej 3-bryłową) zamkniętą budową. Powstają zarówno 3-drzwiowe, jak i 5-drzwiowe wersje. Istnieje możliwość podniesienia w całości do góry pokrywy bagażnika, który stanowi przedłużenie kabiny pasażerskiej i jest zintegrowany z tylną szybą – ułatwia to wkładanie oraz wyjmowanie bagażu. Ten rodzaj nadwozia samochodowego występuje w autach typowo miejskich i kompaktowych. Do jego zalet zaliczają się m.in.:

  • zwinność podczas jazdy, cofania i parkowania – dzięki kompaktowym rozmiarom,
  • możliwość złożenia tylnych siedzeń, aby zwiększyć przestrzeń bagażową,
  • niskie spalanie paliwa – za sprawą lekkiego ciężaru.

 

Przykładowymi modelami samochodów z nadwoziem typu hatchback są:

 

Liftback

 

Rodzaj nadwozia samochodu typu hatchback, od którego odróżnia go zwłaszcza dłuższa pokrywa bagażnika, poprowadzona pod mniejszym kątem względem tylnej krawędzi auta. Konstrukcja nadwozia liftback jest podobna do sedana, lecz w odróżnieniu od niego klapa bagażnika unosi się razem z szybą. Znacząco ułatwia to dostęp do bagażu.

 

Nadwozie liftback występuje m.in. w samochodach:

 

Sedan

 

Sedan to typ nadwozia samochodowego, które jest zamknięte i składa się z trzech brył – bagażnika, kabiny i maski. Występuje w eleganckich i komfortowych pojazdach kompaktowych (segment C), klasy średniej (D), wyższej średniej (E) i premium (F). Dzięki swojej estetyce często służy jako samochód służbowy, który pomaga przedsiębiorcy budować prestiżowy wizerunek. Jest dłuższy w porównaniu do hatchbacka i podobnie jak on ma bagażnik z wbudowaną szybą – opada ona łagodniej. Przedział bagażowy stanowi osobną, wyraźnie oddzieloną bryłę.

 

Ten rodzaj nadwozia auta występuje m.in. w następujących modelach:

 

Kombi

 

Kombi to typ nadwozia dwubryłowego, które zapewnia dużą przestrzeń bagażową (zwykle co najmniej 500 l) – większą niż w sedanie czy hatchbacku. Najczęściej ma także relingi dachowe, w związku z czym świetnie sprawdza się zwłaszcza jako pojazd służbowy do przewożenia towarów. Wyróżnia go wyraźnie wydłużona tylna część i zazwyczaj po 3 szyby z każdego boku. Pokrywa bagażnika najczęściej jest pionowo zakończona.
Przykładowe modele z nadwoziem typu kombi to:

 

Coupe

 

Coupe to nadwozie, które charakteryzuje się sportową stylistyką, dwubryłową budową, niskim zawieszeniem i niedużą przestrzenią dla pasażerów – w związku z wyraźnie pochyloną linią dachu, która nisko opada ku tyłowi. Często w samochodzie coupe znajduje się tylko jedna para drzwi. Konstrukcja takiego auta sprzyja dynamicznej jeździe i umożliwia osiąganie dużych prędkości. Ten typ nadwozia najczęściej można spotkać w pojazdach sportowych i luksusowych.

 

Przykładowymi modelami z nadwoziem coupe są:

 

Kabriolet

 

Typ nadwozia, którego typowymi cechami są składany dach, niskie zawieszenie, niewielki bagażnik oraz zazwyczaj tylko jedna para drzwi. Kabriolety umożliwiają jazdę z otwartą kabiną w ciepłe dni i wyróżniają się luksusowym wyglądem. Są lekkie, a zarazem mają sportową budowę, dzięki czemu zapewniają wysokie osiągi oraz dobrą przyczepność. Mogą być dobrym wyborem zwłaszcza dla osób, którym zależy na dużym komforcie jazdy i budowaniu prestiżowego wizerunku. Ze względu na małą przestrzeń bagażową nie sprawdzają się do przewożenia towarów.

 

W wersji z nadwoziem typu kabriolet występują m.in. następujące modele:

  • Audi A5,
  • Mazda MX-5,
  • Mercedes-Benz E.

 

SUV

 

Kolejnym typem jest SUV – rodzaj nadwozia, które łączy zalety pojazdów osobowych i terenowych. Najczęściej składa się z dwóch brył – przedniej części przeznaczonej dla kierowcy i pasażerów oraz tylnej przestrzeni bagażowej o dużej pojemności, zbliżonej do kombi. Większość SUV-ów to auta 5-drzwiowe z napędem na 4 koła, przestronnym wnętrzem, bogatym wyposażeniem oraz nowoczesnymi technologiami ułatwiającymi jazdę w trudnym terenie. Są większe i masywniejsze niż typowe auta miejskie. Mają też wysokie siedzenia, co poprawia widoczność podczas jazdy.

 

Do kategorii samochodów z nadwoziem typu SUV zaliczają się m.in.:

Rozważasz zakup lub leasing takiego pojazdu? Zobacz, jak wybrać firmowego SUV-a.

 

Crossover

 

Crossover pod względem stylistycznym przypomina SUV-a, ponieważ podobnie jak on ma sportową sylwetkę i podwyższone nadwozie. Charakteryzuje się przestronnym wnętrzem, a także pozwala przyjmować wysoką pozycję za kierownicą. Ma bardziej kompaktowe rozmiary niż SUV, dzięki czemu jest zwrotniejszy i łatwiejszy w manewrowaniu podczas typowej jazdy miejskiej czy parkowania. Spala też mniej paliwa. Gorzej sprawdza się natomiast do jazdy terenowej, co wynika m.in. z jego mniej masywnej budowy i rzadkiej obecności napędu na wszystkie koła. Crossover zapewnia też mniejszy prześwit niż SUV.

 

Przykładowe modele samochodów z nadwoziem rodzaju crossover to:

 

Van

 

Van to typ nadwozia, które cechuje się pokaźnymi gabarytami, dużym ciężarem, wysoką linią dachu, a także sporą przestrzenią bagażową i pasażerską. Występuje w różnych wersjach zabudowy – osobowej, furgon lub ze skrzynią ładunkową. Pojazd taki może składać się z jednej lub dwóch brył, a także mieć od 1 do 4 rzędów siedzeń. Istnieje możliwość ich złożenia, aby zyskać dodatkowe miejsce na bagaż. Van jest również wyposażony w liczne schowki.

 

Wśród samochodów typu van znajdują się m.in.:

 

Pick-up

 

Samochód z tym nadwoziem łączy cechy pojazdu dostawczego oraz terenowego auta osobowego. Jego specyficzną cechą jest umiejscowienie dużej (zwykle otwartej i wyraźnie oddzielonej) przestrzeni ładunkowej bezpośrednio za kabiną pasażerską. Pick-upy wyróżniają się ponadprzeciętną ładownością i dobrze sprawdzają się do jazdy w trudnym terenie. Mają wysokie zawieszenie, a najczęściej są wyposażone w napęd na 4 koła.

 

Przykładowymi modelami auta z nadwoziem pick-up są:

  • Toyota Tacoma,
  • Nissan Navara,
  • Volkswagen Amarok.

Rodzaj nadwozia – jak wybrać ten odpowiedni?

Poszczególne typy nadwozi mają różne przeznaczenie, dlatego warto dobierać je na podstawie własnych potrzeb i preferencji. Inne nadwozie sprawdza się do codziennej jazdy w mieście (np. hatchback, sedan czy coupe), a inne w trudnym terenie (np. SUV, van czy pick-up). Od wyboru rodzaju nadwozia zależy też wielkość przestrzeni bagażowej – pod tym względem pozytywnie wyróżniają się m.in. SUV-y, pick-upy, vany i kombi. Istotny może być także wpływ na spalanie paliwa, właściwości jezdne, cenę pojazdu oraz koszty serwisu.

 

Warto wziąć również pod uwagę częstotliwość i długość podróży – wysoki komfort na długich trasach zapewniają nadwozia z przestronną kabiną oraz wygodnymi siedzeniami (np. SUV czy sedan). Rodzaj nadwozia warto również dobrać pod względem własnych upodobań dotyczących estetyki.

polecane artykuły