Ładowanie...
zespół mAuto
Mon Dec 02 13:52:54 CET 2024

Zasady i warunki leasingu samochodu używanego

Jednym ze sposobów finansowania firmowej floty jest leasing samochodu używanego. Sprawdź, kto może otrzymać auto z drugiej ręki w leasingu, kiedy takie rozwiązanie może być korzystne oraz jakie są warunki zawarcia umowy. Poznaj również korzyści związane z leasingiem pojazdów poleasingowych.

Zasady leasingu samochodu używanego – najważniejsze informacj

Leasing na auto używane – warunki

Zasady leasingu samochodu używanego są zbliżone do finansowania w ten sposób nowych pojazdów. Mogą z niego skorzystać przedsiębiorcy nawet od pierwszego dnia prowadzenia działalności. Możliwe jest zastosowanie uproszczonej procedury weryfikacyjnej i nawet zerowego wkładu własnego. Leasingobiorca korzysta z używanego auta przez ustalony czas i w okresie finansowania spłaca całą jego wartość. Po zakończeniu umowy może wykupić pojazd na własność – zazwyczaj poniżej jego wartości rynkowej. Auto musi być objęte pełną polisą ubezpieczeniową – OC, AC i NNW.

 

Warunki leasingu samochodu używanego możesz elastycznie dopasować do potrzeb swojej firmy. Jeśli skorzystasz z naszego kalkulatora na stronie mAuto, poznasz przybliżoną wysokość raty leasingowej wybranego modelu. Będzie ona zależeć m.in. od wartości pojazdu, preferowanego okresu umowy, kwoty opłaty wstępnej oraz wykupu. Możesz obniżyć koszt leasingu samochodu używanego, jeśli zapewnisz wysoki wkład własny (np. 40%) i zgodzisz się na podwyższony wykup (np. 20%).

 

Zastanawiasz się, czy można wziąć leasing na używane auto od osoby prywatnej? Taka opcja nie jest możliwa – dostawcą pojazdu powinna być firma, która potwierdzi jego sprzedaż poprzez wystawienie faktury ze stawką VAT 23%. Leasingodawcy preferują, aby był to podmiot, który specjalizuje się w sprzedaży samochodów, np. autoryzowany dealer.

Leasing samochodu używanego – na jaki okres?

Leasing operacyjny auta z rynku wtórnego powinien trwać co najmniej 24 miesiące. Maksymalny okres leasingu samochodu używanego zależy od wieku pojazdu w momencie zawarcia umowy i może wynieść do 60 miesięcy. Starsze auta mogą być krócej leasingowane, ponieważ wiek pojazdu po zakończeniu finansowania nie powinien przekraczać 12 lat. Przykładowo model 9-letni można wziąć w leasing na maksymalnie 36 miesięcy.

 

Jeśli zdecydujesz się na leasing auta używanego, warunki finansowania będą zależeć m.in. od okresu umowy. Gdy zawrzesz ją na dłuższy czas, pozwoli Ci to płacić niższe miesięczne raty. Umowa podpisana na krótszy okres pozwala natomiast szybciej spłacić kapitał, dzięki czemu zapłacisz niższą sumę odsetek.

Leasing auta poleasingowego

Czy w leasing można wziąć używany samochód poleasingowy? Jak najbardziej jest to możliwe i zapewnia leasingobiorcy wiele korzyści. Samochody używane po leasingu do tej pory miały tylko jednego właściciela. Najczęściej są to pojazdy, które inni przedsiębiorcy zwrócili firmie leasingowej, ponieważ zrezygnowali z wykupu.

 

Auta poleasingowe mają wiele zalet, w tym:

 

  • dobry stan techniczny i wizualny – dokładnie sprawdzony przez rzeczoznawcę,
  • szczegółowo udokumentowana historia pojazdu,
  • stosunkowo niewielki i gwarantowany przebieg.

 

Jeśli zdecydujesz się na leasing auta poleasingowego, unikniesz ryzyka związanego z ukrytymi wadami pojazdu, a dzięki temu zapobiegniesz częstym i kosztownym awariom. Samochody z oferty mAuto mają certyfikat jakości, który potwierdza ich deklarowany stan. Każdy model dokładnie opisujemy pod kątem danych technicznych, wyposażenia oraz ewentualnych niedoskonałości. Prezentujemy także na zdjęciach karoserię i wnętrze. Auto zamówisz nawet bez wychodzenia z domu – przy pomocy doradcy.

Możesz skorzystać z naszej wyszukiwarki aut poleasingowych, aby szybko znaleźć model, który spełni potrzeby Twojej firmy. Istnieje możliwość wskazania m.in. następujących parametrów:

 

  • ceny samochodu,
  • marki i modelu,
  • rodzaju, pojemności oraz mocy silnika,
  • typu nadwozia.
Jaki samochód używany wybrać i na co zwracać uwagę?Dowiedz się więcej:

Kredyt czy leasing na samochód używany? Co się bardziej opłaca?

Jeśli nie chcesz zamrażać kapitału, możesz sfinansować używane auto m.in. leasingiem lub kredytem. W obu przypadkach będziesz wygodnie spłacać pojazd ze swoich bieżących przychodów w formie stałych miesięcznych rat. Leasing pozwoli Ci użytkować go przez określony w umowie czas, natomiast kredyt kupić za środki otrzymane z banku. Wspólną zaletą kredytu i leasingu używanego samochodu są także elastyczne warunki umowy, m.in. pod względem długości finansowania, wysokości raty oraz harmonogramu spłaty.

 

Leasing używanego auta jest łatwiej dostępny niż kredyt – nawet dla nowych firm bez historii kredytowej. Firmy leasingowe w przeciwieństwie do banków częściej stosują uproszczone procedury weryfikacyjne, z którymi wiąże się minimum formalności. Pozwala to uzyskać szybką decyzję o udzieleniu finansowania. Leasingobiorca nie musi też wnosić wysokiego wkładu własnego – opłata wstępna może wynieść nawet 0%. Po zakończeniu umowy korzystający może wykupić używane auto na własność lub w razie potrzeby wymienić je na nowe. Istnieje opcja wyboru dodatkowych usług w cenie raty, np. serwisu, karty paliwowej, ubezpieczenia czy sezonowej wymiany opon.

 

Kredyt pozwala natomiast sfinansować dowolne auto używane – bez maksymalnego limitu jego wieku. W przeciwieństwie do leasingu nie obowiązuje również minimalny wymagany okres trwania umowy. Kredytobiorca kupuje samochód za otrzymane środki i od razu staje się jego właścicielem. W razie potrzeby może wcześniej spłacić zobowiązanie lub wydłużyć okres spłaty.

 

Wybierz leasing samochodu używanego na firmę, jeśli:

 

  • zależy Ci na większych korzyściach podatkowych,
  • chcesz uniknąć czasochłonnych formalności, aby szybko otrzymać pojazd,
  • nie chcesz wnosić wysokiego wkładu własnego,
  • nie masz wysokiej zdolności kredytowej,
  • chcesz mieć w cenie raty dodatkowe usługi,
  • zakładasz wykup auta na własność po okresie finansowania.

 

Zdecyduj się na kredyt, gdy:

 

  • chcesz od razu stać się właścicielem pojazdu,
  • masz wysoką zdolność kredytową,
  • możesz pozwolić sobie na wniesienie wymaganego wkładu własnego,
  • chcesz mieć większą elastyczność pod względem długości umowy i wieku pojazdu,
  • zakładasz możliwość wcześniejszej spłaty kapitału.

Leasing używanego auta – kto powinien się zdecydować?

Leasing używanego samochodu może być dla niektórych przedsiębiorców korzystniejszą opcją w porównaniu do finansowania nowego modelu. Rozważ taki wybór, zwłaszcza jeśli:

 

  • ważna jest dla Ciebie wolniejsza utrata wartości pojazdu – cena nowych samochodów już po trzech latach spada średnio o około 50%,
  • chcesz płacić niższą miesięczną ratę,
  • chcesz jeździć autem z segmentu premium, a wysokość raty leasingowej w przypadku nowego modelu
  • przekracza możliwości finansowe Twojej firmy.

Zasady leasingu samochodu używanego – najważniejsze informacje

Po przeczytaniu artykułu już wiesz, czy można wziąć używane auto w leasing i znasz korzyści związane z takim wyborem. Leasing samochodów używanych dla firm pozwala korzystać z pojazdu przy niskiej miesięcznej racie. Do głównych zalet tej formy finansowania zaliczają się m.in. łatwa dostępność, elastyczne warunki umowy oraz opcja wykupu auta na własność.
 
Finansowanie samochodu używanego leasingiem będzie możliwe pod warunkiem, że jego dostawcą jest firma, która wystawi fakturę VAT 23%. Pojazd w momencie zakończenia umowy leasingu nie może być starszy niż 12 lat. Warto rozważyć zwłaszcza leasing aut używanych poleasingowych, których główną zaletą jest pewny stan techniczny.

 

Zapytaj o ofertę