Ładowanie...
zespół mAuto
Mon Dec 02 15:41:37 CET 2024

Auto poleasingowe – czy warto? Zalety i wady samochodów po leasingu

Chcesz zainwestować w auto używane, lecz obawiasz się o jego stan techniczny? Możesz zdecydować się na samochód poleasingowy. Czy warto kupić taki pojazd, a może bardziej opłaca się go wynająć? Sprawdź, co warto wiedzieć o autach poleasingowych oraz sposobach ich finansowania.

Czy warto kupić auto poleasingowe? Podsumowani

Auta poleasingowe, czyli jakie?

Samochody poleasingowe to auta, które były przedmiotem umowy leasingowej, lecz leasingobiorca ich nie wykupił i zwrócił leasingodawcy. Pojazdy takie miały dotychczas tylko jednego formalnego właściciela – firmę leasingową. 

Samochody poleasingowe – dlaczego warto?

Czy warto kupić auto poleasingowe? Pojazdy zwrócone po leasingu zwykle są dostępne w atrakcyjnych cenach. Najczęściej mają maksymalnie kilka lat, są zachowane w bardzo dobrym stanie technicznym oraz wizualnym. Potwierdzeniem transakcji sprzedaży samochodu poleasingowego jest pełna faktura VAT 23%. Jeśli jesteś płatnikiem tego podatku i będziesz używać auta w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, zyskasz możliwość odliczenia VAT-u (50% lub w całości) – bez względu na to, czy kupisz takie auto za gotówkę, czy weźmiesz je w leasing.

 

Wybór auta po leasingu może być atrakcyjną opcją m.in. dla przedsiębiorców, którzy chcą jeździć bogato wyposażonym modelem wyższej klasy, lecz obecny budżet nie pozwala im zainwestować w pojazd z salonu. Kilkuletnie egzemplarze w porównaniu do nowych wolniej tracą na wartości, ponieważ mają już za sobą okres szybkiej deprecjacji. Zazwyczaj można także zaoszczędzić na niższych składkach polisy AC.

 

Ważną zaletą samochodów poleasingowych jest ich pewne i w pełni wiarygodne źródło pochodzenia. Auta takie mają dobrze udokumentowaną historię, co pozwala podjąć świadomy wybór przed ich zakupem. Były regularne serwisowane w autoryzowanych stacjach, dzięki czemu są zachowane w dobrym stanie technicznym – potwierdzonym przez rzeczoznawcę, a także mają gwarantowany przebieg.

Używane auto poleasingowe – czy niesie za sobą ryzyko?

Można spotkać się z opinią, że samochody poleasingowe są obarczone ryzykiem złego stanu technicznego – z uwagi na to, że kierowcy rzekomo mniej dbają o wynajmowane pojazdy służbowe niż o własne. Warto jednak wiedzieć, że każdy leasingobiorca ma obowiązek eksploatować auto zgodnie z zasadami umowy i serwisować w autoryzowanych stacjach (w okresie gwarancji). W razie zwrócenia pojazdu w pogorszonym stanie firma leasingowa obarczyłaby go wysoką karą finansową. Auta poleasingowe cechują się także świetnym stanem wizualnym – często wyglądają niemal jak nowe modele.

 

Jeśli wybierzesz samochód poleasingowy z oferty mAuto, będziesz mógł być spokojny o jego stan. Każdy pojazd przed wystawieniem oferty przechodzi przez badania niezależnego rzeczoznawcy. Szczegółowo opisujemy ewentualne niedoskonałości, a także prezentujemy karoserię i wnętrze pojazdu na zdjęciach. Każdej zainteresowanej osobie na życzenie udostępniamy dokumenty potwierdzające historię samochodu.

Niektóre oferowane modele samochodów poleasingowych mają nieduży przebieg – często są to samochody, które pełniły głównie funkcję reprezentatywną (jeździli nimi np. prezesi czy menedżerowie wyższego szczebla).

Jakie są opcje finansowania samochodów poleasingowych?

Samochody poleasingowe można sfinansować na różne sposoby – np. kupić za gotówkę, wziąć w leasing lub wypożyczyć w ramach najmu długoterminowego.

 

Gotówka

 

Czy warto kupić samochód poleasingowy z własnych środków? Może być to uzasadnione, jeśli dysponujesz wystarczającym budżetem i chcesz od razu zyskać prawo własności do pojazdu. Zakup gotówkowy pozwoli Ci uniknąć dodatkowych kosztów finansowania. Będziesz mieć pełną dowolność pod względem sposobu eksploatacji auta i wyboru ubezpieczenia.

Istotną wadą zakupu pojazdu poleasingowego za gotówkę jest konieczność zamrożenia kapitału, który mógłbyś przeznaczać np. na bieżący rozwój swojej firmy. Musisz od razu pokryć całą wartość pojazdu. Zakup za gotówkę wiąże się z obowiązkiem samodzielnej rejestracji pojazdu.

 

Leasing

 

Leasing auta poleasingowego polega na jego wynajęciu (z prawem do wykupu), zwykle na okres od 24 miesięcy do 60 miesięcy. Maksymalny czas trwania umowy zależy od wieku pojazdu – w momencie zakończenia leasingu nie może on mieć więcej niż 12 lat. Leasing to łatwo dostępne źródło finansowania, nawet dla nowych firm bez długiej historii kredytowej. Sam decydujesz, jak wysoką chcesz wnieść opłatę wstępną. Może ona wynieść nawet 0%, jednak wyższy wkład własny pozwala obniżyć wysokość miesięcznej raty. Istnieje możliwość zastosowania uproszczonej procedury weryfikacyjnej, co zapewnia minimum formalności i pozwala szybko odebrać pojazd.

 

Leasing samochodu poleasingowego może być korzystny zwłaszcza wtedy, gdy chcesz wykupić auto na własność po zakończeniu umowy. Kwotę wykupu ustalasz przed zawarciem leasingu – może być ona znacznie niższa niż rynkowa, ponieważ w okresie finansowania spłacasz całą wartość samochodu. Zaletą leasingu jest także brak limitu kilometrów oraz wiele możliwości legalnej optymalizacji podatkowej. Leasing wymaga zawarcia pełnego ubezpieczenia (OC, AC i NNW) – możesz skorzystać z polisy oferowanej przez firmę leasingową i opłacać ją w pakiecie z leasingiem w ramach jednej raty.

 

Wynajem długoterminowy

 

Najem długoterminowy jest zbliżonym sposobem finansowania do leasingu. W tym przypadku również wynajmujesz samochód poleasingowy na określony czas. Elastycznie dostosowujesz warunki umowy do swoich potrzeb, a także nie musisz wnosić wkładu własnego ani przechodzić przez czasochłonne procedury.

 

W okresie umowy nie spłacasz jednak całej wartości auta, lecz jedynie utratę jego wartości wraz z upływem czasu. Wynajem długoterminowy zapewnia wysoki komfort – zwłaszcza jeśli wybierzesz pakiet dodatkowych usług w cenie raty, np. ubezpieczenie, serwis, wymianę opon i kartę paliwową. Po zakończeniu umowy możesz wymienić pojazd na inny lub wykupić za ustaloną wartość – zbliżoną do rynkowej. Wynajem długoterminowy zakłada określony limit przebiegu pojazdu. 

Sprawdzone auta poleasingowe – gdzie ich szukać?

Do bezpiecznych i sprawdzonych źródeł samochodów poleasingowych należy nasz wirtualny salon mAuto – otwarty każdego dnia 24 godziny na dobę. Możesz kupić wybrane auto za gotówkę, wynająć lub wziąć w leasing. Nasz kalkulator pomaga wyliczyć, która opcja będzie dla Ciebie najkorzystniejsza – wystarczy, że wybierzesz okres finansowania, opłatę wstępną, kwotę wykupu, roczny przebieg (dotyczy najmu) i dodatkowe usługi. Możesz wyszukiwać samochody poleasingowe m.in. na podstawie formy finansowania, ceny pojazdu, rodzaju, mocy i pojemności silnika czy typu nadwozia.

 

Każdy pojazd dokładnie opisujemy i prezentujemy na fotografiach. Dzięki temu nie musisz poświęcać czasu, aby oglądać go na żywo – możesz złożyć zamówienie online przy pomocy naszego doradcy. Każde auto pochodzi z polskiej dystrybucji, miało tylko jednego właściciela (mLeasing) i było serwisowane w autoryzowanych stacjach. Na stronie oferty danego modelu sprawdzisz stan licznika, rok produkcji, datę pierwszej rejestracji czy ważność badania technicznego. Wszystkie pojazdy przeszły przez szczegółową kontrolę rzeczoznawców i diagnostów. Wynikiem inspekcji jest 5-stopniowa ocena stanu nadwozia, kół, wnętrza, wyposażenia oraz stanu technicznego.

 

Dostępne modele aut poleasingowych

 

W serwisie mAuto znajdziesz wiele bogato wyposażonych i mało awaryjnych modeli samochodów. Możesz wybrać np. poleasingową Toyotę Yaris, która słynie z wielu innowacji technologicznych, w tym asystenta pokonywania podjazdu czy układu wczesnego reagowania w sytuacji ryzyka zderzenia. Inne warte uwagi auto poleasingowe to Opel Astra V – samochód kompaktowy wyposażony m.in. w kurtyny powietrzne, tempomat z ogranicznikiem prędkości czy system multimedialny z ekranem dotykowym.

 

Potrzebujesz dla swojej firmy pojemnego SUV-a? Sprawdź poleasingowe Audi Q5 z przestrzenią bagażową około 1500 l po złożeniu tylnych siedzeń. Samochód ten jest wyposażony m.in. w kamerę cofania, 3-strefową automatyczną klimatyzację, czujnik zapięcia pasów, system Start&Stop czy wskaźnik kontroli ciśnienia w oponach.

 

Sprawdź samochody poleasingowe dostępne na mAuto.pl

Czy warto kupić auto poleasingowe? Podsumowanie

Już wiesz, czym jest auto poleasingowe i znasz jego zalety. Czy warto kupić taki samochód? Zdecydowanie tak – zwłaszcza jeśli wybierzesz jeden z modeli dostępnych w wirtualnym salonie mAuto. Nasze samochody mają w pełni udokumentowaną historię, a także świetny stan techniczny i wizualny. Możesz kupić je za gotówkę, wziąć w leasing lub używać w ramach najmu długoterminowego.